Суверенният военен орден на Малта – история и съвременност
Хоспиталиерите са рицарски орден, познат още като Орденът на Св. Йоан Йеросалимски от Родос и от Малта и през вековете се запазва, като един от най-старите католически монашески ордени, който винаги е бил признаван като независим субект на международното право. Представлява католически военен орден основан по време на Кръстоностните походи съществуващ и до днес. През различните периоди той е имал различни седалища : Йеросалим – болницата на Св. Йоан Кръстител, островите Родос и Малта , а сегашното е в Рим . Названието
„ Хоспиталиери „ идва от хоспис – приемна, болница.
Суверенният военен хоспиталиерен орден на св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта е основан в Йерусалим преди 960 години. Той е суверенен субект на международното право и религиозен орден на католическата църква. Днес се поддържат двустранни дипломатически отношения с 104 държави и е сключил над 70 правителствени споразумения - в това число с ООН и с ЕС. Статут на официалните представителства на Ордена на има в пет европейски страни в това число е България. Извънреден и пълномощен посланик на Суверенния военен орден на св. Йоан от Йерусалим, Родос и Малта е Н.Пр. д-р Камило Дзуколи Членовете на ордена, достойните рицари на Малтийския орден не получават пари за дейността си. Всичко, което вършат, е напълно доброволно, безкористно и в името на доброто на другите. Затова покланик Дзуколи е посланик на непълно работно време - пристига в посолството за около седмица или две всеки месец, за да движи делата на дипломатическото представителство. През останалото време работи, за да издържа себе си и семейството си и за да има средства за благотворителна дейност.
Орденът е монашески и е към католическата църква, поради това за да станеш негов член изискването е да си католик, да имаш висок авторитет и имидж в обществото. Друга важна предпостава изисква да има създадена все пак някаква общност от съмишленици. Поради това в България няма нито един рицар на Малтийския орден. Единствено семейството на Симеон Сакскобургготски и той самият членуват в ордена. Орденът има статут на независима държава, и едновременно с това на хуманитарна организация.
"Макар че е независима
държава, тя всъщност няма своя територия и нейната площ е едва от 600 кв.м -
колкото са размерите на "Палацо Малта" на "Виа дей
Кондотти" № 68 в Рим, където се намира централата на ордена. Но имаме
много извънтериториална собственост - 5500 хектара само в
Италия."
Официално държавата има регистрирани трима граждани, 13 000 членове и 80 000
доброволци, които от Средновековието са известни като хоспиталиери и векове
наред се грижат за милиони хора, а годишната стойност на хуманитарната им
дейност надхвърля 1 млрд. евро. Въпреки че няма територия, Малтийският орден
има официален флаг, герб и химн (Ave Crux Alba) и има право да издава паспорти
и да сече свои пари (скудо).
Поради уникалната си двустранна същност на независима държава и на хуманитарна
организация орденът непрекъснато разширява дейността си в нови страни,
откликвайки на апели за хуманитарна помощ. В момента Суверенният малтийски
орден има членове в 56 страни, структурирани в 6 големи приората, 6 подприората
и 47 национални организации.
Благодарение на дадената независимост познатият днес като Суверенен военен хоспиталиерен орден на Св. Йоан от Йерусалим Родос и Малта играе важна роля в историята на християнската цивилизация, намирайки своето място и в развитието на българския исторически разказ през вековете (например с участието на рицарите Йоанити в битката при Никопол през 1396 г.)
В по-новата си история Малтийският орден присъства в България чрез хуманитарни мисии по време на двете световни войни, както и през 90-те години на миналия век. Откакто отвори свое посолство в София през 2005 г., Орденът е реализирал повече от 200 хуманитарни инициативи от различен характер в над 80 населени места в страната. Латинското мото на ордена "Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum" се превежда като "Защита на вярата и помощ за бедните".
Хуманитарната традиция на Ордена
е с история, дълга повече от 900 години. Тя се реализира и обновява ежедневно в
болници, медицински центрове и клиники в повече от 120 страни по света на
всички континенти - в Конго, Судан, Етиопия, Ливан, Бирма, Уганда, Хаити,
Грузия, Япония..."
Поддържа се мрежа от 12 500 члена, 80
000 постоянни доброволци, подпомагани от повече от 15 000 лекари и медицински
сестри, които са посветени на грижата за бедните, болните, възрастните, хора с
увреждания, бездомни, прокажени и всички онези, които страдат. В допълнение към
това Орденът е свързан с подпомагането на жертвите на въоръжени конфликти и
природните бедствия. За тази дейност отговаря корпуса за спешна помощ -
Malteser international. Той координира предоставянто на медицинска помощ,
грижата за бежанците, разпространението на лекарства, вода, стоки от първа
необходимост и основно оборудване за оцеляване.
Естествено, стигаме и до темата
за дейността на Малтийския орден в България.
Досега в страна са реализирани над 145 благотворителни акции
По повод празника на св. Йоан Кръстител , покровител на ордена , бе даден прием от посланник Дзуколи на който бе поканен и присъства кметът на община Никопол, Емил Бебенов . В поздравителния адрес поднесен по повод на празника , бе отбелязано ролята на рицарите от ордена в историята на България и в частност в историята на Никопол. В официалния разговор , кметът на Никопол, покани н.пр. посланикът на малтийския орден на посещение в Никопол. Навярно в началото на следващата година в Никопол на площад”Европа” ще бъде поставена паметна плоча от посолството на Суверенния военен орден на Малта в памет на загиналите за освобождението на Никопол рицари през 1396 год. , а за откриването и в Никопол ще пристигнат много гости и приятели.
Анелия Димитрова – Директор на
дирекция и връзки с обществеността
